Sjoelen

je holandská hra, která se hraje na 2 metry dlouhém stole. Hráč má k dispozici 30 dřevěných puků (disků), které se snaží rovnoměrně trefovat do 4 přihrádek na konci stolu. Puky, které se nedostanou do žádné z přihrádek, hráč sebere a hraje s nimi stejným způsobem v dalším kole. Poté opět neumístěné puky sebere a pokračuje posledním, třetím kolem.

Po odehrání všech kol se spočítají body. Každá přihrádka má své bodové ohodnocení (1 - 4 body). Hráči se však nesnaží mířit pouze na 4-bodovou přihrádku, nýbrž umisťovat puky rovnoměrně. Pokud hráč rozmístí puky rovnoměrně do všech branek, získá dvojnásobek jejich hodnoty. 

Např. Má-li hráč po 3. kole v každé brance jeden puk, získává 20 bodů = (1+2+3+4) x 2. Pokud má v každé brance 2 puky, získává 40 bodů atd. Zbývající puky se počítají za bodovou hodnotu označenou nad příslušnou brankou. Maximální celkové skóre je tedy 148 bodů (7 x 20 bodů + 2 x 4 body).

U amatérských soutěží se nejčastěji hraje 10 her a výsledkem je celkový počet. Jako výsledek se může uváďět také průměr 10-ti her.