Zajímavosti ze světa

 

Rekordní pochod

Po 46 dnech ukončil Francouz Serge Girard svůj Australský pochod od Západu na Východ a překonal tak rekord Australana Geseho Rileie, který tuto vzdálenost (3755 km) ušel za 63 dní.

Finanční poradce v pojišťovnictví tvrdí, že na cestě mezi Perthem a Sydney byla nejtěžším úsekem poušť, kterou se plahočil podél železniční tratě 1450 km. Podle něj byla cesta napříč Austrálií náročnější než cesta v USA, kterou v roce 1997 ušel za rekordních 52 dní. Cestu mu finančně kryla společnost, která ho zaměstnává. Díky tomu si mohl dovolit doprovod dvou maserů a pedikéra. Příštím cílem je prý Jižní Amerika.

 

Rekordní ultramaraton

Australský vytrvalec PAT FARMER vytvořil nový světový rekord v běhu na 10 000 kilometrů. Sedmatřicetiletý závodník zdolal extrémní trať za rovných 130 dní a byl tak o dvaatřicet dní rychlejší než jeho krajan Ron Grant před šestnácti lety. Profesionální vytrvalec Farmer, jenž dvakrát přeběhl Spojené státy americké, pokračuje dále bez jediného dnu odpočinku napříč Austrálií a chce zvládnout celkem 14 500 kilometrů za 200 dní. "Takové extrémní vzdálenosti, kdy se musí běžet každý den asi osmdesát kilometrů, jsou neuvěřitelně náročné zejména na psychiku. To je na celém běhu nejnáročnější," uvedl Farmer. Dosavadní největší vzdálenost bez jediného dne odpočinku uběhl v roce 1983 jeho krajan Ron Grant, jenž za 217 dní zvládl celkem 13 383 kilometrů.

Pokus o rekord

Třiapadesátiletý Američan JERRY DUNN z Jižní Dakoty chce letos vytvořit světový rekord v počtu uběhnutých maratonů za rok. Dosavadní maximum 104 maratonských běhů hodlá zlepšit na rovných dvě stě. Dunn plánuje, že se zúčastní dvanácti oficiálních maratonů a zbývajících 188 uběhne do konce roku sám na zaregistrovaných tratích. "Klíčem mého úspěchu je schopnost rychlé regenerace," věří Američan ve své pevné zdraví. Dunn chce každý první den v měsíci přijet do některého z amerických měst. V něm se zúčastní oficiálního maratonu a mimo to absolvuje každý den od šesti hodin ráno stejnou trať o délce 42,195 kilometru. V měsíci chce pokaždé běžet maraton sedmnáct dnů za sebou a zbývající dny bude odpočívat

 

Portrét Achima Heukemese,

o kterém se v Německu na ultra scéně dosti hovoří. Běžel jsem s ním v Bobingenu, kde jsme si vyměnili trička, já mu dal tričko pražského marathonu, které jsem měl původně schované pro J .Kellyho, a on mi dal tričko z jeho běhu okolo Mallorky. Po závodě jsme ještě seděli a povídali si samozřejmě o běhání. Achim se mimo jiné zmínil, že se pravděpodobně už příští rok pokusí vylepšit světový rekord na 24hod..

Achim Heukemes se narodil v roce 1951.

Do svých 35 let hrál jen příležitostně basketbal. Při jednom z tréninků běžel s kamarády 10 km, což se mu zalíbilo a od té doby začal pravidelně běhat. Nejdříve třikrát týdně, a po devíti měsících pravidelného tréninku běžel svůj první marathon v Berlíně v čase 3:03 hod., potom Hamburg, Boston,...V roce 1992 se stal mistrem v Bayerech na 100 km. V roce 1994 si vyběhal celonárodní mistrovský titul na 100km. V Italském Passatore vybojoval mistrovský titul ve věkové kategorii M40 a celkově 5. místo. Tam začal trénink na ultraběhy. V lednu 1997 naběhal 550 km, v únoru 600 km v březnu 650 km, potom tři 6-ti hodinovky (78km). Na duben si naplánoval účast na mistrovství Německa na 100km. Tam se stal vícemistrem časem 7:35:12 hod. V roce 1998 běžel napříč Itálií. Trasa měřila 1770 km. Achim to zvládl v čase 16 dní 8hod. 30min.. Letošní rok byl pro Achima opět úspěšný, to když v květnu oběhl španělskou Mallorku - 357,3 km v čase: 46 hod.51 min. 34 sec..

Od německého dopisovatele Michaela Kreutze

 

Rekord v 10-ti násobném triatlonu

Osmatřicet kilometrů plavání v čase 14:58:45. 1800 km jízdy na kole v čase 94:17:43. 422 km běhu v čase 77:52:09. Těmito výkony se dostala Astrid Benöhrová k celkovému výkonu 187:18:37 znamenajícímu nový světový rekord v desetinásobném triatlonu! (součet časů jednotlivých disciplín neodpovídá celkovému výkonu, zřejmě není započítán čas v depu).

Autorce těchto skvělých výkonů je již jedenačtyřicet let, je trojnásobnou matkou a její ratolesti pochopitelně fandily na trati. Statistici byli v šoku, protože při pohledu na cílové stopky si uvědomili, že tato žena je momentálně v desetinásobném triatlonu o plných pět hodin rychlejší než nejrychlejší muž světa. Tím je momentálně Fabrice Lucas z Francie, jehož součty výkonů zůstávají daleko za těmi paní Astrid.

Jak se vůbec dostala k ultratriatlonové vášni? Pozoruhodně. Ve svých jedenadvaceti „hulila jak tovární komín“. Denně vykouřila třicet cigaret bez filtru, aby to prý mělo říz. Mělo. Jednou to s ní řízlo a domácí lékař jí nařídil: Sportovat!

Začala běhat, později plavat, nakonec začala jezdit na kole. Počínaje rokem 1993 začala zkoušet své umění v oblasti rekordů vícenásobného triatlonu. Nejdříve překonala svět ve čtyřnásobném, v sedmadevadesátém vytvořila rekord v pětinásobném, nyní došlo na desetinásobný.

„Plavání dopadlo lépe, než jsem očekávala. Kolo bylo na obvyklé úrovni. Běh potvrdil, že jde o moji nejsilnější a nejoblíbenější disciplínu. A kdo dneska tvrdí, že budu triatlon v budoucnu ještě násobit, ten vykládá nesmysly“ pravila rekordmanka novinářům.

Její průvodce a opatrovatel Axel Plantiko pochvaloval kondici i psychiku rekordmanky. V průběhu 187 hodin jí prý viditelně nepotkala žádná krize. Během každé z osmi nocí si našla jen hodinku k odpočinku. Každou hodinu vypila litr nápoje s minerály a vitamíny. V posledním dnu se běh odbýval na 1,3 km dlouhém okruhu, kde vlivem tropického vedra asfalt povoloval. Astrid si občas zaběhla pod osvěžující sprchu, až své rekordní dílo zdárně dokončila.

 

Dva případy dopinku

Jihoafričtí organizátoři Comradeského ultramaratonu na 89,9 km oznámili, že v moči Rusa Viktora Ždanova byl nalezen efedrin a u Jihoafričana Mohloli Mahlala (čtyřnásobného vítěze závodu) zase norandrosteron a nandrolon. Již v ročníku 1992 byl později ze stejného důvodu zbaven vítězství domácí závodník Charles Mattheus

 

Národní rekord v šestidenním běhu

Vytrvalec Jaroslav Kocourek, který obhájil v Austrálii prvenství v šestidenním běhu, zlepšil národní rekord na 925,6 kilometru. Druhý Tomáš Rusek uběhl o 166 kilometrů méně než vítěz. Kocourek uběhl loni rekordních 901,2 km, letos mu v překonání tisícikilometrové hranice zabránilo především ostré jarní slunce. Přesto od začátku vedl a jasně vyhrál všechny denní etapy. Na travnatém okruhu poblíž Melbourne doběhl třetí Kanaďan David La Pierre, který již zůstal pod hranicí sedmi set kilometrů. Startovalo dvaadvacet vytrvalců z devíti zemí. Výsledky: 1. Kocourek 925,6, 2. Rusek 759,6, 3. La Pierre (Kan.) 690,0.

Světový rekord

Při 6. ročníku mezinárodní 48 hod. v Kolíně nad Rýnem vylepšil Paul Beckers z Belgie stávající světový rekord (na silnici) Řeka Yiannise Kourose z roku 1988 (408,007 km) na 410,022 km.