1.    Mistrovství světa v běhu na 48 hodin – GEMA INDOR BVV BRNO

Bylo to úchvatné, bylo to krásné a bylo toho dost.

Nemám ve zvyku příliš chválit, ale myslím si, že Franta Cafourek, Tomáš Rusek a desítky dalších nejmenovaných pořadatelů a zajišťovatelů letošního závodu pod střechou brněnského pavilonu Z si zaslouží hlubokou poklonu ze strany všech závodníků a jejich asistentů. Kdo si nikdy nezkusil běžet 48 hodin může jenom vzdáleně tušit co ho může všechno při běhu potkat a těžko by odhadoval, co je všechno nutné připravit ke zdárnému průběhu takového běhu, navíc pořádanému jako oficiální Mistrovství světa. Z pohledu závodníka mohu říci, že organizátoři byly připraveni na všechno. Ale dosti chvály a přejděme k vlastnímu průběhu závodu.

Jarda Kocourek se tak dlouho rozhodoval jestli chce být Mistr světa až zmeškal start a nastoupil na kolotoč až o dvacet minut později než ostatní. Tím na sebe hned upoutal pozornost, nakonec nakroužil 404,759 km a předvedl i nejrychlejší kolo za 50 vt. (kolo mělo přesně 250 m). Druhou neméně výraznou osobností byla Ruska Irina Reutovich, která dlouho proháněla i Jardu a nám chlapům tvrdě ukazovala záda a kamenný obličej. Nakonec zvítězila v kategorii žen v novém světovém rekordu 368,644 km. Další kdo si zaslouží zmínku jsou Vlasta Dvořáček a Polák August Jakubik, kteří celý druhý den sváděli neúnavný souboj o druhé místo. Nakonec ho vybojoval Vlasta Dvořáček a potvrdil tak, že tento závod mu vysloveně sedí a dovede se na něj dokonale koncentrovat a připravit. Myslím si, že ani August Jakubik neodcházel z brněnské Zetky zklamaný s celkově třetím místem. Kapitolou samou pro sebe byl Petr Solnička, vloni utrpěl na tomto závodě nejen fyzické zranění, které ho připravilo o dobrý výsledek, ale i určitou psychickou újmu, takže se minulý rok už neobjevil na žádném závodě. Letos se však nejen perfektně připravil, ale což je u něj největší pokrok, nechal si i během závodu poradit, chvíli si odpočal, aby se pak vyšplhal na celkově krásné 4. místo v novém osobním rekordu 361,584 km. Páté místo obsadil svým osobitým způsobem běhající Ivan Ďurkovský ze Slovenska, šesté moje maličkost a sedmé Honza Simet, který měl výborný závěr. Osmé místo pak vybojoval Ital Vicenzo Tarascio, který ovšem velmi podcenil občerstvení a musel být pro naprosté vyčerpání ze závodu odvolám. Mezi ženami pak kromě stálice na světové scéně Němky Helgy Backhaus zaujala Polka Barbara Szlachetka, která vytvořila nový polský rekord výkonem 284,053 km a nás pak zejména Petra Bernardová ze Sri Chinmoy marathon týmu, reprezentující Českou republiku, svým nádherně lehkým během a novým Českým rekordem 267,472 km.

Co dodat na konec, snad jen tolik, bylo to úchvatné, bylo to krásné a bylo toho dost. Takže za rok v Brně zase naschle.